Fırat EDAŞ’tan “Enerjide Tasarruf Ve Yöntemleri” Semineri

Fırat EDAŞ’tan “Enerjide Tasarruf Ve Yöntemleri” Semineri.

Fırat Elektrik Dağıtım AŞ, “Enerji Tasarrufu Haftası” etkinlikleri kapsamında TED Elazığ Koleji öğrencilerine “Enerjide Tasarruf ve Yöntemleri” konulu seminer verdi.

Üretimden tüketime kadar evde, okulda ve hayatın her alanında, günlük yaşam konforundan herhangi bir kayıp olmadan enerjinin akıllıca ve doğru kullanımının anlatıldığı seminerde, slayt ve video gösterisiyle öğrencilere tasarrufun önemi vurgulandı.

Seminerde iş Güvenliği uzmanı Zarif Edibe YÜCE öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Sistem İşletme Mühendisi Muhammet YILMAZ , enerji tasarrufunun, enerjinin gereksiz yere kullanımının engellenmesi ve israfın önlemesiyle yapılabildiğini söyledi.

Her geçen gün artan enerji ihtiyacıyla tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de doğal kaynakların hızla tükendiğine dikkat çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

“Ülkemizde son yıllarda rüzgar, güneş ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı artsa da enerji temini için ayırdığımız bütçe hala ülkemizin en büyük giderlerinin başında gelmektedir. Enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olmamız dış ticaret açığımızın da artmasına neden olmaktadır. Enerjimizi verimli kullanmalıyız. Enerji varlıklarının hızlı bir şekilde tükendiği günümüzde enerji tasarrufunu hem bireylerin hem de kurumların maddi ve manevi sorumluluğu olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle en büyük enerji ihtiyaçları arasında bulunan elektrik enerjisini insanların kullanımına sunan bir kurum olarak, biz de bu sosyal sorumluluğu, farkındalık oluşturacak şekilde gelecek nesillere aktarmak için harekete geçtik.”